首页  学院概况  师资队伍  本科生教育  实践教学  地球村  党团建设  学生工作
东方语学院“吟风浩荡春潮涌 外文经典东语诵”主题多语种外文朗读大赛艺术节系列活动(二)
2021-06-17 14:13

来源:东方语学院

朗读是展现语言魅力的重要途径之一。通过多语种外文朗读可以感受不同国家的声音之美,并培养学生对语言学习的兴趣,促进学院学风建设。近期东方语学院成功举办“吟风浩荡春潮涌 外文经典东语诵”主题多语种外文朗读大赛。经过专业教师评审,现将参赛同学的作品展示如下:

一等奖作品

蒙古语1901姚彩虹《宽容的智慧》

УУЧЛАХ ГЭДЭГ УХААНЫХ

Дунд сургуулийн нэг багш сурагчдаасаа нэгэн туршилтанд оролцохыг хүсч байгаа эсэхийг нь асуулаа.Мэдээж энэ нь амьдралын гэсэн тодотголтой байсан учраас, тэд ч дуртай нь аргагүй зөвшөөрөв.Тэгтэл багш нь дараагийн өдөр хүүхэд тус бүрийг 5 кг төмс ,1 гялгар уутан тор авчрах даалгавар өгөхөд нь хүүхдүүд, багшийнхаа чухам яах гээд байгааг ойлгоогүй ч маргааш нь хүүхэд тус бүрийн ширээн дээр нь төмс , гялгар уутнууд бэлэн болсон байв. Багшанги руугаа ороод, сурагчиддаа

“За одоо та нар өнөөдрийг хүртэл үзэн ядаж байсан юм уу, дургүй хүмүүсийнхээ нэрийг , нэг нэг төмсөн дээр бичээд , тор луугаа хий” гэж хэлэв. Ийн хэлээд удаа ч үгүй байхад зарим хүүхдийн торонд хэдхэн төмс орсон байхад байхад заримынх нь бүр дүүрэн болсон харагдана.Ингээд бүх хүүхдүүд торондоо төмсөө хийж дууссаных нь дараа , багш нь

“Одоо та нар төмстэй тороо , хаа явсан газраа авч яв.Унтахдаа орныхоо хажууд тавь, автобусанд суухдаа тэр ч байтугай хичээлд ирэхдээ хүртэл авч яваарай” гэж хэлэв.

Энэ өдрөөс хойш долоо хоног өнгөрөв.Ингээд тогтсон хугацаа болж , багшийг ангид ороход “Багшаа ийм хүнд ачааг үргэлж барьж явах надад хэцүү байна ,багшаа төмснүүд ялзарч эхэлсэн ,би залхаж ядарч байна ”гэх зэрэг үргэлжилсэн их гомдол тавьжээ.

Гэтэл багш нь инээмсэглэн “Аливаа хүнийг уучлахгүй байх нь тэднийг биш өөрийгөө шийтгэж байдаг юм гэдгийг , та нар ойлгосон гэж бодож байна .Ингэснээрээ бид өөртөө л хүнд ачаа үүрдэг .Ер нь эцэст нь хэлэхэд бусдыг уучилна гэдэг бол , чиний, өөрөө өөртөө хийж байгаа сайн зүйл юм ”гэж хэллээ.

宽容的智慧

一位中学老师问学生们是否希望参加一项实验。众所周知,由于这是一个关于生活的实验,因此他们都非常乐意的接受了。之后老师布置了孩子们第二天带来五公斤土豆和一个塑料袋的任务时,孩子们对老师这样做的原因实在是不理解。第二天,孩子们的桌子上都是准备好的土豆和塑料袋。老师走进班级之后对学生们讲:

好了,现在请你们把至今厌恶的东西和讨厌的人的名字都一个一个写在土豆上然后放进袋子里。”话音刚落,不久有的孩子已经在袋子里装了几个土豆,有的甚至都装满了。在所有的孩子都装满了土豆之后。老师说:

现在你们把装满了土豆的袋子走哪儿都带着,睡觉的时候放在床边,坐公交车的时候也带着,非但如此,去上课的时候也要带着。”

从那以后过了一个礼拜。约定的时间到了,老师走进班级,“老师这么重的一直拎着对我来说太难了;老师,土豆开始腐烂了;老师,我很厌烦,累到不行了”等等这样的抱怨声持续着。

老师微笑着然后说“不原谅任何人都不是在惩罚他,而是在惩罚自己这个道理你们想明白了吗?这样一来我们给自己背上了沉重的包袱。总而言之,在最后要说的是,原谅别人是你自己给自己做的一件好事。”

二等奖作品

蒙古语1901高蕊《Улаанбаатар》

《Улаанбаатар》

Улаанбаатар, гараар амилсан Азийн цагаан тагтаа

Уран тоосгоор шүлэглэсэн хүслийн сүлд дуулал

Үүр хаяарах Дорнын цайлган цагаан сэтгэл